کاری که باهم انجام می دهیم

آموزش والدین

شرکت والدین در آموزش کودکانشان به‌وسیله برنامه‌ریزان تعلیم‌وتربیت، حائز اهمیت است.

تجارب در برنامه‌های مداخله‌ای مانند آموزش والدین توسط مربیان مجرب و تعلیم‌دیده، این آگاهی را افزایش می‌دهد. پذیرفتنی است که برنامه‌های مداخله‌ای که در آن‌ها تأکید اصلی بر درگیر کردن مستقیم والدین در فعالیت‌های پرورش‌دهنده کودک است، در هر سنی نتایج سازنده‌ای داشته باشند اما این فعالیت‌ها هرچه زودتر شروع شوند و هرچه بیشتر ادامه یابند و به‌صورت نظام‌دار در مراکز ما شکل بگیرند، به سود کودک و جامعه خواهد بود.

ارتباط با والدین واقعیتی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. گاهی این ارتباط تصادفی و بدون جهت است. لیکن روز‌به‌روز بیشتر به این حقیقت خواهیم رسید که ارتباط بین مهم‌ترین افراد زندگی کودکان‌ـ والدین و مربیان‌ـ نباید به عهده تصادف گذاشته شود و باید به‌عنوان یک برنامه نظام‌دار در آموزش طراحی گردد.

نقش والدین در تربیت می‌تواند به‌طور عمده بر مشارکت آنان در آموزش کودکانشان متمرکز باشد. مشارکت والدین در دوران کودکی و نوجوانی بسیار حساس و حیاتی است و مبنای ساختارشناختی، تمام فراگیری‌ها و پیشرفت‌های کودکان و نوجوانان را به‌وجود می‌آورد.

در این مشارکت، نقش مربی اهمیت دارد و اساسی‌ترین نقش او نقش«مربی آموزش والدین» بودن است. مسئولیت عمده و اصلی «مربی آموزش والدین»،‌ ترویج مجموعه گسترده‌ای از اطلاعات به والدین است. خواه این اطلاعات جدیدترین علم اعصاب باشد خواه توصیه‌ها و راهنمایی‌های مفید برای ایفای نقش پدری و مادری، که می‌تواند والدین را توانمند سازد.

اگر شما پدر یا مادر کودکی هستید که  در دوره های ما کودک خود را ثبت نام کرده اید، می‌دانید که کار دشوار و پرتب‌وتاب ایفای نقش پدری و مادری، چگونه است. شما به حمایت و همبستگی با مربیان نیازمندید و برای توانمندسازی شما والدین به‌منظور مواجه شدن با چالش‌هایی که به وسیله کودکانتان ایجاد می‌شود، به توانمندسازی نیاز دارید. انجمن آموزش های متنوعی را در زمینه های مختلف تربیتی برای شما در نظر گرفته است.

براساس ملاحظات فوق، آموزش والدین از نظر رعایت پاره‌ای از محدودیت‌ها و ویژگی‌ها از آموزش کودکان و نوآموزان متمایز می‌شود. بر این پایه، برنامه‌ریزان آموزشی انجمن در تهیه برنامه آموزشی مناسب برای والدین، ویژگی‌هایی  زیر را مد نظر قرار داده اند.

 • انعطاف‌پذیری در زمان
 • انعطاف‌پذیری در مکان
 • انعطاف‌پذیری در سن
 • انعطاف‌پذیری در معیارهای پذیرش (جنسیت‌ـ نقش و …)
 • انعطاف‌پذیری در محتوای آموزشی و روش‌های تدریس.

انتظار ما پس از پایان دوره آموزش والدین این است که در والدین مهارت و توانایی ایجاد ارتباط مؤثر با کودکان و نوآموزان خودشان ایجاد کنیم.

فرم ثبت نام

  آخرین مطالب

  گروه سنی +۱۵

  شواهد عینی و بررسی های تجربی نمایانگر آن است که در این گروه سنی اندازه

  گروه سنی +۱۲

  در این دوره نوجوان علاوه بر بلوغ فکری به بلوغ جسمی نیز می‌رسد و این

  گروه سنی +۹

  کودکان این گروه سنی آخرین سال های دبستان خود را می‌گذرانند. در این سن کودک

  برای ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل کنید